|
George Lucas Interjúja
2007.07.13. 11:20
George Lucas sosem készült filmesnek. Tizenévesen arról álmodott, hogy antropológus lesz belőle, később hogy rajzolóként keresi majd a kenyerét - csupa olyasmi, amire az apja, aki egy boltot üzemeltetett, úgy vélekedett: ezek "nem komoly szakmák". Ám Lucas bízott abban, hogy "az Erő mindig vele lesz". "Azt hiszem, attól, ha antropológusnak megyek, még készítettem volna filmeket, és ugyanide jutottam volna vele, mint így" - mondja.
JC: Csak most látott hozzá a Star Wars-történet kezdeteinek filmre viteléhez. Miért nem kezdte el az elején már 1977-ben, ahelyett, hogy mindjárt a negyedik epizóddal foglalkozott?
GL: Amikor a Star Wars-t megírtam, eredetileg úgy képzeltem, mint egy afféle szombat esti matinésorozat egyik folytatását, amivel a történet közepén kapcsolódunk be. Tucatnyi forgatókönyvet írtam meg, de túl sok lett; ki kellett választanom az egyiket, hogy azt filmesítsem meg. Ám megfogadtam magamnak, hogy a többit is megcsinálom, három részben. Ezért hát visszafelé kellett haladnom, a sztori végéről, fenntartva, hogy egyszer talán majd az előzményeket is leforgatom.
JC: Avantgard rendezőként indult a pályán. Hogy jutott arra, hogy 12 éveseknek szóló filmet készítsen?
GL: Az 'Amerikai graffiti' olyan sikert élt meg, hogy azt mondtam magamnak: te George, hát fiataloknak szóló filmet nem is olyan rossz csinálni. Mindig is nagyon érdekelt a kultúra, az, ahogyan egy társadalom megteremti a maga egyensúlyát. Úgy érzem, a mi korunkban kimozdultunk ebből az egyensúlyi pontból. Elértünk addig, hogy ma már nincsenek mítoszaink, amiket továbbadhatnánk a következő nemzedéknek. A barátság érték, a becsület erény. De nem léteztek filmek, amelyek ezirányba motíválták volna az embereket, különösen a 12 éveseket.
JC: Az az erkölcsi fejlődés, amit Darth Vader sorsából olvashatunk ki - arról, hogy vétkezünk, majd megbánjuk és megbocsátást nyerünk - erősen emlékeztet a "12 lépéses programra" (valami közismert módszer lehet a szenvedélybetegségek elleni küzdelem amerikai világában, de őszintén szólva ez csak egy tipp részemről - a fordító). Részt vett ön valaha kábítószer- vagy alkoholelvonó kúrán?
GL: Sosem volt dolgom drogokkal. Az ivás sem okozott problémát. De sokat foglalkoztam a témával, és ezek az elvek valóban érvényesek. A "12 lépés"-ben az az érdekes, hogy működik, és nem is csak a szenvedélybetegeknél. Nagyon érdekel a pszichológia tudománya. Amatőr szinten a barátaimon gyakorlom is. Sok időt töltök - nagy élvezetemre - effajta vitákkal, beszélgetésekkel.
JC: Vallásos?
GL: Metodistának neveltek. Rámondhatjuk, hogy vallásos vagyok. Végül is ez Marin megye. Itt mindenki buddhista.
JC: Elolvassa a kritikákat?
GL: Már nagyon régen felhagytam vele. A kritika valósággal önálló médiummá vált, többé, mint puszta csevegés.
JC: Szokott a Star Wars-ról az interneten olvasni?
GL: Amikor a Baljós árnyakon dolgoztam, sok internetes dolgot megnéztem. Hat hét után abbahagytam.
JC: Miért hordanak a filmjeiben olyan eszeveszett frizurákat a nők?
GL: Az 1977-es filmben arra törekedtem, hogy valami eltérőt alkossak, mást, mint az aktuális divat. Végül rátaláltam erre a délnyugati, Pancho Villa-szerű forradalmárnői hajviseletre. A kontyok egyszerűen csak a századfordulós Mexikót idézik. Aztán mégis slágerré váltak, a frizura ikonszerű jelképpé nőtte ki magát. Az új trilógiában ugyanezek a törekvések vezettek, megpróbáltunk valami időtlennel előállni. Na meg, persze, közben jól érezni magunkat.
| |