|
A Sithek bosszúja kimaradt jelenetei
2007.06.19. 07:10
Természetesen nem tartozik a film kimaradt jelenetei közé, de a végleges változatban alaposan megrövidült a III. Epizód nyitócsatája, mely ráadásul az eredeti elképzelések szerint nem is egy, hanem hét csata lett volna.
George Lucas a történet első vázlatának írásakor még úgy tervezte, hogy a film egy montázzsal fog kezdődni: hét bolygót láthatunk, ahol a klónháború hét csatája pusztít, melyek közül csupán egy a galaktikus főváros fölött zajló ütközet. Az első feladat, amivel Lucas (még 2002 nyarán) megbízta a III. Epizód látványtervezőit, hogy tervezzék meg ezeknek a csatáknak a helyszíneit. A kezdeti ötletek között szerepelt egy jégbolygó (Utapo), egy bányászbolygó (Polis Mazta), egy gyűrűbolygó (Cato Neimoidia), egy koralvilág (Felucia), egy kristálybolygó (Mygeeto) és egy hídvilág (Selucami), melyek terve a következő két évben legalább annyit változott, mint a nevük. Az elsőként megtervezett bolygók közé tartozott még Mufasta, a vulkánbolygó és Kashyyyk, a vukik világa is, melyek azonban később szerepelnek a történetben.
Amikor megszületett a forgatókönyv első változata, az még számos részletében igen messze járt a forgatáshoz használt forgatókönyvtől, ám a montázs helyét már átvette a Coruscant-i űrcsata, a klónháború többi helyszíne pedig a film közepére került, a Jedik pusztulásának színhelyeként.
A film erőteljes kezdése tagadhatatlan; ahogy elúszik a vásznon a nyitófelirat, pillanatokon belül egy monumentális űrcsatába csöppenünk. A csata lehetett volna monumentálisabb és hosszabb is; hogy mennyivel, azt azonban nehéz lenne megmondani. Az biztos, hogy a nyitócsatához mintegy 20 percnyi tervanimációt készítettek, míg a filmben a jelenetsor alig több mint öt perces. Hogy a nyilvánvalóan kihagyott negyedóra mit tartalmazott volna, arra vonatkozóan még a forgatókönyvből sem meríthetünk túl sok információt, ellenben az kiderül belőle, hogy a jelenetsorban elhangzó párbeszédek egészen más sorrendben jelentek volna meg az eredeti elképzelés szerint.
Tény, hogy a jelenetsorhoz sokkal többet forgattak, mint amennyi a filmben látható. Míg a végleges változatban Obi-Wan és Anakin lényegében kivonja magát a szeparatista vadászgépekkel folytatott harcból, és azt teljes mértékben a klónvadászokra bízza, a forgatáson felvett jelenetek szerint a két Jedi is kivette volna a részét a vadászgépek összecsapásából. Mindez azalatt történik, amíg R2-D2 az elrabolt főkancellár nyomát keresi, és megtalálja – a forgatókönyv szerint nem is őt, hanem a kancellárt kísérő Shaak Ti jeladójának szignálját – Grievous tábornok zászlóshajójának fedélzetén. A tervanimációk szerint egyébként láthattuk volna azt is, ahogy a zsákmányát megszerző szeparatista flotta kirajzik a bolygóról és megpróbál kereket oldani.
Érdekes eltérés, hogy míg a filmben a klónpilóták ARC-170-es vadászgépeket vezetnek, a tervanimációban a köztársasági vadászraj olyan V-szárnyú vadászokból állt, amelyek az uralkodó kompját kísérik a film utolsó jeleneteinek egyikében. A szeparatista vadászflottát pedig a Kashyyykon látható "repülő csészealjak" erősítették volna.
Nem csak vadászgépből, hanem csatahajóból is több szerepelt a tervanimációkban. Érdekes, hogy a köztársaságiak oldalán legalább négyféle hadihajót láthattunk volna, végül mégis csupán az eredetileg Jedi-cirkáló nevet viselő Venator osztályú csillagromboló maradt meg a Coruscant-t védelmezők szolgálatában. A köztársasági "utánpótlás hajók" – melyek eredeti terve még A Jedi visszatérhez született – a Kereskedelmi Ipartestület cirkálói lettek, a "kommunikációs hajók" előbb szintén "átálltak" az ellenséghez, majd végleg eltűntek a filmből, és hasonló sors jutott a "köztársasági rohamhajóknak" is. Egy-egy képet azért láthatunk mindegyikről.
Összegzésként elmondható, hogy a jelenetsor végleges vágása szigorúan Anakin és Obi-Wan misszióját, szabadítóakcióját követi nyomon, míg az űrcsata egyéb eseményiből csupán minimális ízelítőt ad.
A kommunikációs hajó látványterv és CGI-modell formájában is megvalósult, mégis kimaradt a filmből.
| |